Benzeri veya daha iyisi hâlâ yapılamadı

Benzeri veya daha iyisi hâlâ yapılamadı

Çağrı filmini çocukken sinemada ailecek izlemiş ve çok etkilenmiştik. O zamanlar filmden aklımda kalan en önemli görüntü, Hz. Ali’nin çift uçlu kılıcı ve savaş sahneleriydi.

Daha sonra filmi defalarca seyrettim ve istisnasız her seferinde belli sahneler tüylerimi diken diken etti.

Son seyredişim filmin Oscar’a aday olan muhteşem müziğini yapan Maurice Jarre’ın ölüm haberini duyduktan sonra oldu. Evet Maurice Jarre, 29 Mart 2009′da 85 yaşında öldü.

Filmin yönetmeni Mustafa Akad 2005 yılında, başrol oyuncusu Anthony Quinn 2001 yılında, senaristi H.A.L. Craig ise 1978 yılında hayata gözlerini yumdu.

Film yapılalı tam 33 yıl oldu ve daha iyisi, hatta benzeri dahi henüz yapılamadı.

Filmle ilgili bazı çarpıcı ayrıntıları sizinle paylaşmak istiyorum:

 

  • Dinimizde Peygamberimizin (sallallâhu aleyhi ve sellem) resmedilmesi yasak olduğundan, filmin ana karakteri Anthony Quinn’in oynadığı Hz. Hamza oldu.
  • Ünlü boksör Muhammet Ali, filmde Bilal karakterini oynamak istedi fakat yönetmen Mustafa Akad reklam gibi algılanabileceği gerekçesiyle bu isteği kabul etmedi.
  • Kahire’deki El-Ezher Üniversitesi, filmin senaryosunu sayfa sayfa inceledi ve tarihi gerçeklerle uygunluğunu onayladı.
  • Filmin yayınlandığı ilk yıllarda birçok Orta Doğu ülkesi filmin gösterimini yasakladı çünkü dini liderleri peygamberin hayatının film haline getirilmesine sıcak bakmıyorlardı.
  • Film farklı oyuncularla hem İngilizce, hem de Arapça olarak aynı anda çekildi.
  • Mekke şehrinin setinin inşa edilmesi tam 4,5 ay sürdü.
  • Film için 28 değişik milliyetten oluşan bir ekip çalıştı.

Bu vesileyle filmin yönetmeni Mustafa Akad’ı rahmetle anıyorum.

Filmin İngilizce versiyonuna ait bittorent dosyasını buradan indirebilirsiniz. Bu dosya filmin üç CD’lik DVDRip’ini ve filmin yapılışını anlatan bir belgeseli içeriyor.Yorum Yazın