- Tazetaze.com - http://www.tazetaze.com -

Ailecek film seyretmek

Posted By Editör On 20 Nisan 2009 @ 16:09 In Sinema, Yaşam | No Comments

Ailecek film seyrederken üç şeyden çok rahatsız oluyorum: Müstehcen sahneler, kana bulanmış vahşet görüntüleri ve küfürlü diyaloglar. Filmi evde seyrediyorsanız kanal değiştirmek veya filmi ileriye sarmak gibi bir seçeneğiniz var ama sinemada iseniz görüntü bitene kadar yerin dibine giriyorsunuz.

Film endüstrisi daha çok kazanmak için müstehcen sahneleri bir filmin “olmazsa olmazları” arasında kabul ettiği için aslında ailecek rahatlıkla seyredilebilecek film bulmak oldukça zor.

En çok film üretilen ülke olan Amerika’da ailelere film seçiminde yardımcı olmaya çalışan siteler var. Örneğin kids-in-mind.com [1]sitesi editörleri her hafta vizyona giren filmleri izleyip, içeriğindeki müstehcenlik, şiddet ve küfür konusunda notlar alıyorlar ve bu notları sitede yayınlıyorlar. Ayrıca bu üç başlık altında filme 10 üzerinden bir derecelendirme de yapıyorlar. Bu derecelendirmeye bakarak filmde hangi öğeden ne kadar kullanılmış öğrenebiliyorsunuz. “Niçin bu not verilmiş acaba?” diye merak ediyorsanız editörün aldığı notları da okuyabiliyorsunuz.

İngilizce bilmiyorsanız Seyretsek.com [2] isimli site de aynı konuda Türkçe olarak hizmet veriyor. Site yabancı filmler için kids-in-mind.com’un derecelendirmelerini kullanıyor. Yerli filmler için ise site editörleri değerlendirme yapıyorlar.

Sitenin en güzel özelliği ise istediğiniz kriterlere uyan filmleri arayabilmeniz. Mesela müstehcenlik sizin için önemli bir kriterse, örneğin müstehcenlik notu en fazla 3 olan filmleri aratabiliyorsunuz.

Size tavsiyem, eşinizle veya çocuklarınızla sinemaya gidecekseniz veya bir film kiralayıp beraber seyretmeyi düşünüyorsanız bu sitelere mutlaka bir göz atın. “Babam ve Oğlum”u seyrettikten sonra yönetmeni aynı diye “Issız Adam”ın da bir aile filmi olduğunu zannetme hatasına düşmeyin.


Article printed from Tazetaze.com: http://www.tazetaze.com

URL to article: http://www.tazetaze.com/index.php/2009/04/seyretsekcom/

URLs in this post:

[1] kids-in-mind.com : http://www.kids-in-mind.com

[2] Seyretsek.com: http://www.seyretsek.com

Copyright © 2009 Tazetaze.com. Tüm hakları saklıdır.