Namaz borçları nasıl ödenir?

Namaz borçları nasıl ödenir?

Bence bir insanın hayatında alacağı en hayırlı karar, kılamadığı namazlarını kılma kararıdır. Çünkü 15 yaşından (baliğ olduktan) itibaren farz olan namazların borcundan, kılmanın dışında kurtulma yolu yoktur. Namaz borcu, kılınırsa ödenmiş olunur, kılınmazsa zimmette borç olarak baki kalır. Bu itibarla, namazlarınızı kılma ve ayrıca kalanlarını da kaza etme kararı alışınızı tebriğe layık en hayırlı karar olarak görmekteyim. Böyle bir kararı ömür boyu hep mutlulukla hatırlayacaksınız.Hadislerde, mahşerde sorulacak ilk sorunun namazdan olacağı hatırlatılmakta, namazdan kaybedeni, ötekilerden kazanmasının pek kurtarmayacağına da işaret edilmektedir. Öyle ise ilk işimiz, mahşerde ilk sorulacak sorunun cevabını kolay verebilmemiz için namazlarımızı mutlaka vaktinde kılmamız, kılamadıklarımızı da bulduğumuz fırsatlarda mutlaka kaza ederek Rabb’imizin huzuruna namaz borcunu ödemiş olarak çıkmaya gayret etmemiz olmalıdır.

Bunun için günün her saati kaza namazı kılma saatidir. Ancak üç kerahet vakti var ki; o vakitlerde kaza namazı kılınmaz. Bu 3 kerahet vaktini şöyle sıralayabiliriz.

1- Sabah namazından sonra, güneşin çıkış dakikasından itibaren başlayan 45 dakikalık kerahet vaktinde namaz kılınmaz. Öğleye 20 dakika kalınca da öğlenin kerahet vakti girmiş olur, öğle namazına kadar namaz kılınmaz. Akşamın kerahet vakti ise akşam namazına 45 dakika kalınca başlar, akşam namazına kadar devam eder.

Demek oluyor ki; bu üç kerahet vakti dışındaki tüm gün ve geceler kaza namazlarını kılma zamanıdır. Bu geniş vaktin içinde bulunan her fırsatta kaza namazı kılınmalı, bir an önce namaz borcunu ödemenin mutluluk ve huzuru yaşanmalıdır.

2- Kaza namazı kılacak olan erkekler, her farzın başında önce bir kamet getirerek namaza başlarlar. Ancak hanımlar için farzın başında böyle bir kamet getirme sünneti yoktur.

3- Erkekler, baliğ olduktan sonraki tüm ay ve günlerinin namazlarını kaza etmekle yükümlüdürler. Ancak hanımlar özel günlerinde kılamadıkları namazlarını kaza etmekle yükümlü değiller. Rabb’imiz onlardan her ay özel günlerinde kılamadıkları namazlarını bağışlamıştır.

4- Kaza namazına niyet hiç de zor ve karışık değildir. Sadece hangi vaktin kılamadığı namazını kılacağını kalbinde bilmesi, farz olan niyetin ta kendisidir. Kalbinden geçirdiği namazı diliyle söylemesi de niyetini daha da netleştirmesi demektir. Mesela kaza namazı kılacakken:

- Niyet ettim kılamadığım en son sabah namazının farzını kaza etmeye.. yahut da, en son öğlenin, en son ikindinin, en son akşamın, en son yatsının farzını kılmaya, demekle niyet yapılmış olunur. En son değil de en önce kılamadığıma diye de niyet edebilir. Bir karışıklık söz konusu olmaz. Yeter ki namaza başlarken kalbiyle hangi vaktin namazını kılacağını şuurlu şekilde bilsin ve kesin şekilde farkında olsun. Hatta kalbiyle hangi namazı kılacağını bildiği halde diliyle yanlış namazı söylese, dilindeki yanlış değil kalbindeki doğru bilgi geçerli olur.

Demek ki kaza namazına niyette de zorluk söz konusu değildir. Yeter ki gereken azim ve aşkı nasip eylesin Rabb’imiz, bu iyi niyetli bahtiyar insanlara.

Ahmet Şahin – Zaman GazetesiToplam 22 Yorum Var

 1. naile demir diyor ki:

  Birde ben ne kadar kılmadım bilmiyorum..Yani tam olarak nasıl yapacağımı bilmiyorum..Allah rızası için yardım edin..

 2. naile demir diyor ki:

  Merhaba ben 88 doğumluyum 2007 de namaza başladım fakat zaman zaman maalesef kılmadım..Yada kazaya bıraktım..borçlarımı nasıl ödemeliyim?

 3. Anonim diyor ki:

  Allah hepimizin yar ve yardımcısı olsun bize bu bilgileri verenleredende allah razı olsun

 4. hacer diyor ki:

  merhabalar ben 2012 kurban bayramındaki pazar günü namaza başladım 88 doğumluyum hergün kaç rekat ve ne zaman biter acaba borcum.

 5. ahmet diyor ki:

  6 ay önce başladım namaz borçlarımı ödemeye .hergün 3 günlük kılıyorun. Allaha hergün her saat dua ediyorum ki namaz borçlarımı bana ödemeyi nasip etsin. sizlerde dua edeseniz çok sevinirim.

 6. SELMANİ FARİSİ diyor ki:

  ESSELAMUALEYKUM BEN SELMAN ÇEVREMDEKİ MÜSLÜMAN ARKADAŞLAR VE BÜYÜKLERİM BANA SELMANİ FARİSİ DERLER ALLAH ONLARDAN RAZI OLSUN O MÜBAREĞİN İSMİNİ TAŞIMAK ÇOK GÜZEL BİR DUYGU AMA BEN BÖYLE GÜZEL MÜBAREK BİR İSME LAYIK BİR İNSAN DEĞİLİM ÇÜNKÜ RABBİME KARŞI 25 SENE ÇOK BÜYÜK SUÇ İŞLEDİM FARZ NAMAZLARINI KILMADIM ZAMAN ZAMAN BU YAPTIĞIM BÜYÜK YANLIŞTAN DOLAYI ÇOK PİŞMAN OLDUM HEP DUA ETTİM ÇEVREMDEKİ MÜSLÜMANLARDANDA HEP DUA ETMELERİNİ İSTEDİM AMA YİNEDE NE FARZ NAMAZLARIMI KILABİLDİM NEDE KAZA NAMAZLARIMI BEN UZUN ZAMANDIR BU BÜYÜK GÜNAHIMDAN DOLAYI ÇOK PİŞMANLIK DUYUYORUM ÇOK ÜZÜLÜYORUM AMA OLMUYOR OLMUYOR BANA ÇOK MÜBAREK ALİM BİR HOCA LAZIM DEĞERLİ MÜSLÜMANLAR HEM SİZLERDEN ALLAH RIZASI İÇİN KENDİME DUA İSTİYORUM HEMDE TANIDIĞINIZ BİLDİĞİNİZ MÜBAREK ALİM BİR HOCA VARSA BANA NASİHAT ETMESİNİ YAPMAM GEREKENLERİ BANA ŞÖYLEMESİNİ RİCA EDİYORUM YAŞIM GELDİ GİDİYOR BELKİ ÇOK YAKINDA ÖLECEĞİM RABBİMİN HUZURUNA NAMAZ BORCU KUL HAKKI VE HARAM YEMİŞ BİR KUL OLARAK ÇIKMAK İSTEMİYORUM DAHA ÇOK ŞEYLER VAR AMA ONLARI BURADA ANLATMAYI İSTEMEDİM BENİ MÜBAREK ALİM BİR ZAAT ARAYABİLİRSE ONA ÇOK DUA EDERİM ÇOK SEVABA GİRER İŞTE NUMARAM YARDIMCI OLUN 0535……

  • zişan diyor ki:

   selamun aleykum ALLAH gunahlarımızı af etsın temız bır lısanla edılen dua elbettekı gerı dönmemek sartı ıle kabul olur ınsALAH rabımın merhametı buyukltur bızlerı af edıcektır selametle

 7. merve diyor ki:

  Merhaba ck heyecanlıyım haftaya btriyorum borcumu ALLAH IM NASIP ETTI CK ŞÜKÜR DARISI BÜTÜN MÜSLÜMANLARIMIZA DUA EDIYORUM HERKES ICIN

 8. merve diyor ki:

  Namaz borcumu bitirmeme tam bir ay kaldı cok mutluyum Rabbim herkese nasip etsin inş

  • Anonim diyor ki:

   darısı benim başıam şimdi öyle pişmanımki bunca yıl namaz kılmadan geçirdim.şimdi ödemek için çabalıyorum ama çok uzun yıllar kılmadım allahım affetsin elimden geldiğince kaza namazımı kılmaya çalışıyorum..

  • deniz diyor ki:

   kaza namazlarını nasıl kılıyosunuz hangi vakitlerde acaba

 9. merve diyor ki:

  Amin insallah .simdidn icimd e bıtırmenın huzurunu yasıyorum.ama her gün zamanında kılmadgm namazlarım ıcın cok üzülüyorum

 10. merve diyor ki:

  Bende namaz borclarımı ikı ay sonra bıtıyorum .RABbım herkesı bu kalp huzurluguna erdir sın.bütün müslümanlarımıza Rab bım güc ve ku vvet versin.amin.:-)

 11. izfo diyor ki:

  hocam size bir sorum olacak.namaz borcumuzu ödemeyi canı gönülden istiyoruz ama ömrümüz buna yetmedi durumumuz ne olur acaba.

  • Editör diyor ki:

   Yukarıdaki yazı Zaman Gazetesi’nden alınmıştır. Bu tür sorularınızı gazetenin web sitesinden Ahmet Şahin Hoca’ya iletebilirsiniz.

 12. mehmet diyor ki:

  Verdiğiniz bilgiler ve yorumlarınız için Allah razı olsun. bugün Miraç Kandili Allah ın izniyle namaza başlayıp geçmiş borçlarımıda ödemeye başlayacağım. Rabbim güç ve sabır ihsan eyle. AMİN

 13. şaduman altıntaş yüksel diyor ki:

  Bu aydınlatıcı yazınız için Allah sizlerden razı olsun. Ben namaz borçlarımı hesapladım. 35 yıl borcum var. Bunları saat 10 ve 10.30 arası iki günlük kılsam bir de her namazdan sonra bir kaza kılsam bu şekilde ödemeye niyet ettim. Bunu okuyan kardeşlerim bana dua ederlerse Allah da bana yardım eder. Hepimizin hayırlı dualarını Allah kabul etsin. Benimkini de. Dualarınızı bekliyorum. Şaduman kulun sana döndü Allahım, onun hayırlı dualarını kabul et der misiniz? Ben yaptıklarımdan pişman oldum Allah’a döndüm. Allah’ım beni geri cevirme. Amiinnn.

 14. şaduman yüksel diyor ki:

  bizleri kısa ve öz aydınlattığınız için allah da sizleri aydınlatsın allah kıyamet gününe kadar sizlerden razı olsun bende bu şekilde namaz borçlarımı ödemeye başladım allah kısmet ederse 27.02.2023 yılında borcum kalmayacak bunu okuyan allah rızası için bana dua edip “allahım şaduman kulunu doğru yola getir kalbinden geçen hayırlı dualarını kabul et” der misiniz allah hepinizden razı olsun ben allahın yoluna dündüm sizlerin duası ile allah beni de inşallah geri adım attırmasın amiiinnnnnn

  • izfo diyor ki:

   şaduman hanım dualarınızın kabul olmasını çok isterim.sizde benim için dua edermisiniz.

 15. hayrettin diyor ki:

  ALLAH razı olsun birçok yere baktım ama ne bu kadar kısa nede bu kadar öz ve anlaşılır, bir anlatım görmedim azınıza sağlık ALLAH razı olsun emeği geçen herkezi ALLAH’ a emanet ediyorum kolay gelsin .

Yorum Yazın