Çörekotu ile alerjik astım tedavisi

Çörekotu ile alerjik astım tedavisi

Hastalıklarına şifa arayanlar, alternatif olarak bitkilere yöneliyor. Bu bitkilerin en önde gelenlerinden biri de ‘kara şifa’ olarak bilinen çörekotu. Çörekotunun bağışıklık sistemini güçlendirdiği, alerji, solunum sistemi, romatizma, cilt, sinir sistemi ve böbrek hastalıklarına iyi geldiği biliniyor.

Alternatif tedavi yöntemlerine başvuranlardan biri de 28 yaşından sonra bronşiyal astım hastalığına yakalanan ve kendisi de bir doktor olan Mehmet Kılınç. Konya Numune Hastanesi’nde radyoloji uzmanı olarak çalışan Kılınç, hastalığıyla birlikte tüm ilaçları kullandığını, hayatının hastalık merkezli hale geldiğini ve süreç içinde tüm ceplerinin mendillerle dolduğunu söyledi. Kılınç, alerji döneminde yaşadığı sıkıntıyı, “Sürekli burun akıntısı vardı ve sürekli hastaydım.” şeklinde anlatıyor. Kılınç, ilaçların sadece şikâyetleri azalttığını, tedavi etmediğini, ilaçların etkisi geçince rahatsızlığın yeniden ortaya çıktığını belirtiyor.

Bu dönemde arayış içine giren ve bitkisel ilaçları da deneyen Kılınç, en son çörekotuna başvurmuş. Ama onda da nasıl kullanacağı konusunda tereddüt yaşamış. İlk önce çiğneyerek denemiş. Sonra kavurarak ve öğüterek kullanmış. Çörekotu yağını da düzenli almış. Bir tavsiye üzerine çörekotunu kendi öğütmüş ve bunu da o öğün hemen tüketmiş. Günlük bir çay kaşığı çörekotunu öğüterek kullanmasından bu yana rahatladığını ve eski yaşadığı sıkıntılarının olmadığını söyleyen Dr. Mehmet Kılınç, “Artık eskisi gibi hasta olsam da yatağa düşmüyorum. Şimdi daha az hasta oluyorum. Bağışıklık sistemimin güçlendiğini hissediyorum.” diyor.

11 yıldır bronşiyal astımının iyi olduğunu, günlük bir çay kaşığı çörekotunu ihmal etmediğini ifade eden Kılınç, tecrübelerini yakınlarına da aktarmış. Astım hastası olan ağabeyi de bu sayede rahatlarken, 4 ve 8 yaşındaki çocuklarına da daha az dozda çörekotunu kullandırtmış. Yaşadıklarını, “Çocuklarım da çok sık hasta oluyordu, şimdi daha az hasta oluyorlar.” şeklinde anlatıyor. Çevresinden edindiği izlenim ise hep olumlu. Bugüne kadar en az 100 kişiye çörekotu öğütmesi için el değirmeni hediye ettiğini söyleyen Kılınç, özellikle internette dolaşan bilgi kirliliğinin insanların güvenlerini sarstığını ve bundan dolayı bitkilere inancın zayıfladığını belirtiyor.

Nasıl kullanılmalı?

Bir çay kaşığı kadar çörekotu un ya da kepek iriliğinde öğütülür. Öğütme işlemi için el değirmeni ya da tunç havan kullanılabilir.

Öğütüldükten sonra bekletmeden hap gibi ağız içine alınır ve üzerine bir miktar su ile çiğnemeden yutulur.

Öğütülmeden alınırsa büyük oranda hazmedilmeden atılır. Ağızda çiğnenirse yeterince öğütülemez ve bulantı yapabilir.

Öğütüldükten sonra bekletilirse açığa çıkan aromatik yağ asitleri uçup kaybolur.

Aç alınırsa sindirim sistemi rahatsızlığı olanlarda mide tahrişi ve bulantı yapabilir. Yemekten sonra alınması önerilir.

Kullanım sırasında bildirilen tek yan etki, özellikle sindirim sistemi rahatsızlığı olanlarda ekşime ve yanma şikâyetleridir. Bu şikâyetler için antiasit ilaçlar alınabilir.

Önemli not: Bu yazı Zaman Gazetesi’nden alıntıdır. Yorumlar bölümünden sorularınıza cevap vermemiz mümkün değildir.

ZamanToplam 80 Yorum Var

 1. Anonim diyor ki:

  Yazın bildircin yumurtası dokunurmu kullana bilirmiyim cevap yazarmisiniz

 2. Anonim diyor ki:

  20 senedir astım ve koahla savaşıyorum bildiğiniz bir tedavi şekli var ise lütfen yazınız ŞİRKET

 3. alev aydın diyor ki:

  Oğlum alerjik rinit ve bronşiyal astım hastası. 2013 yılı kabus gibi geçti. 2014 subatta yazınızı okudum. Her gün 1 çay kaşığından az çörekotunu havanda dövüp su ile yutturuyorum oğluma. Mart ayi kabus ayı diye beklerken çok rahat geçirdik. Fark bariz. Inşallah tüm bahar ve bir ömrümüz böyle sağlıkla geçer. Paylaşımınız için çok teşekkürler. Sevgiyle kalın…

 4. şamiye diyor ki:

  ben astım buronşit hastasıydım.Tozlardan tıkanıyodum.Araştırdım çörek otunun bala karıştıdım.Bıldırcın yumartası ve her sabah içiyorumyanlız aç karna şükürler olsun şimdi çok iyiyim tozlar beni etkilemiyor astım olan herkeze tavsiye ederim.Yaklaşık 1sene kullansınlar.işalllah ileşirseniz kesinlikle bana dua edeceksiniz.

  BAŞIKLIK SİSTEMİM KUVTLENLENDİ

  HALA DEVAM EDİYORUM

 5. elanur diyor ki:

  sayın Mehmet bey benim burun içinde sinüzitim var geniz akıntım çok yirmi yıldır astım farenjit ve reflümdevar çörek otunun faydası olurmu teşekkürler

 6. hilal diyor ki:

  Rabbim herkese acil şifalar versin…

 7. Mehmet Ali Çakır diyor ki:

  Merhaba,
  Allah herkese acil şifalar versin. Sayın doktorun tecrübelerinden faydalanmak lazım. Benim kızımda da bronşektazi vardı. Sabahları öksürükle uyanıyor, balgamı hiç bitmiyordu. Herzaman broşit, bazen de zatürre oluyordu. Bir vesile ile bıldırcın yumurtasının faydasının olduğunu öğrendim. Harnup pekmezi ile bıldırcın yumurtası karıştırıp yedirdik. Kullanmaya başlamadan önce ve 4-5 ay kullandıktan sonra iki defa akciğer tomografisi çekildi ve karşılaştırıldı. İkinci tomografide belirgin bir iyileşme olduğu yazılı. Allaha şükür şimdi çok iyi. Herkese tavsiye ediyorum kullananlar da çok memnun.

  • Anonim diyor ki:

   Peki bana açıklamalı tarafini yazarmısınız nekadar pekmeze kactane yumurta gibi

  • kübra diyor ki:

   selamunaleyküm bahsettiğiniz bıldırcın yumurtası ve harnup pekmezi tarifini ayrıntılı yazar mısınız lütfen.?

Yorum Yazın