Çörekotu ile alerjik astım tedavisi

Çörekotu ile alerjik astım tedavisi

Hastalıklarına şifa arayanlar, alternatif olarak bitkilere yöneliyor. Bu bitkilerin en önde gelenlerinden biri de ‘kara şifa’ olarak bilinen çörekotu. Çörekotunun bağışıklık sistemini güçlendirdiği, alerji, solunum sistemi, romatizma, cilt, sinir sistemi ve böbrek hastalıklarına iyi geldiği biliniyor.

Alternatif tedavi yöntemlerine başvuranlardan biri de 28 yaşından sonra bronşiyal astım hastalığına yakalanan ve kendisi de bir doktor olan Mehmet Kılınç. Konya Numune Hastanesi’nde radyoloji uzmanı olarak çalışan Kılınç, hastalığıyla birlikte tüm ilaçları kullandığını, hayatının hastalık merkezli hale geldiğini ve süreç içinde tüm ceplerinin mendillerle dolduğunu söyledi. Kılınç, alerji döneminde yaşadığı sıkıntıyı, “Sürekli burun akıntısı vardı ve sürekli hastaydım.” şeklinde anlatıyor. Kılınç, ilaçların sadece şikâyetleri azalttığını, tedavi etmediğini, ilaçların etkisi geçince rahatsızlığın yeniden ortaya çıktığını belirtiyor.

Bu dönemde arayış içine giren ve bitkisel ilaçları da deneyen Kılınç, en son çörekotuna başvurmuş. Ama onda da nasıl kullanacağı konusunda tereddüt yaşamış. İlk önce çiğneyerek denemiş. Sonra kavurarak ve öğüterek kullanmış. Çörekotu yağını da düzenli almış. Bir tavsiye üzerine çörekotunu kendi öğütmüş ve bunu da o öğün hemen tüketmiş. Günlük bir çay kaşığı çörekotunu öğüterek kullanmasından bu yana rahatladığını ve eski yaşadığı sıkıntılarının olmadığını söyleyen Dr. Mehmet Kılınç, “Artık eskisi gibi hasta olsam da yatağa düşmüyorum. Şimdi daha az hasta oluyorum. Bağışıklık sistemimin güçlendiğini hissediyorum.” diyor.

11 yıldır bronşiyal astımının iyi olduğunu, günlük bir çay kaşığı çörekotunu ihmal etmediğini ifade eden Kılınç, tecrübelerini yakınlarına da aktarmış. Astım hastası olan ağabeyi de bu sayede rahatlarken, 4 ve 8 yaşındaki çocuklarına da daha az dozda çörekotunu kullandırtmış. Yaşadıklarını, “Çocuklarım da çok sık hasta oluyordu, şimdi daha az hasta oluyorlar.” şeklinde anlatıyor. Çevresinden edindiği izlenim ise hep olumlu. Bugüne kadar en az 100 kişiye çörekotu öğütmesi için el değirmeni hediye ettiğini söyleyen Kılınç, özellikle internette dolaşan bilgi kirliliğinin insanların güvenlerini sarstığını ve bundan dolayı bitkilere inancın zayıfladığını belirtiyor.

Nasıl kullanılmalı?

Bir çay kaşığı kadar çörekotu un ya da kepek iriliğinde öğütülür. Öğütme işlemi için el değirmeni ya da tunç havan kullanılabilir.

Öğütüldükten sonra bekletmeden hap gibi ağız içine alınır ve üzerine bir miktar su ile çiğnemeden yutulur.

Öğütülmeden alınırsa büyük oranda hazmedilmeden atılır. Ağızda çiğnenirse yeterince öğütülemez ve bulantı yapabilir.

Öğütüldükten sonra bekletilirse açığa çıkan aromatik yağ asitleri uçup kaybolur.

Aç alınırsa sindirim sistemi rahatsızlığı olanlarda mide tahrişi ve bulantı yapabilir. Yemekten sonra alınması önerilir.

Kullanım sırasında bildirilen tek yan etki, özellikle sindirim sistemi rahatsızlığı olanlarda ekşime ve yanma şikâyetleridir. Bu şikâyetler için antiasit ilaçlar alınabilir.

Önemli not: Bu yazı Zaman Gazetesi’nden alıntıdır. Yorumlar bölümünden sorularınıza cevap vermemiz mümkün değildir.

ZamanToplam 80 Yorum Var

 1. Anonim diyor ki:

  Allah kımsenın basına vermesin

 2. mehmetok diyor ki:

  bismillahirrahmanirrahim. 51 yaşımadayım.5 yıldır astım ilacı diye foster kullanıyorum. tedaviden ziyade geçici çözüm olduğunu görmekteyim artı kortizon içerdini söylenince korkmama rağmen başka alternatifin olmadığı doğru mu?

 3. Abdullah topraktan diyor ki:

  Sıkıntılar paylaştıkca ve yardımlaştıkca azalır bu yüzden insanlar rahatsızlıklarına çözüm olan bir vesile bulduklarında paylaşmaları cok iyi olur.bendede yıllardır hep su gibi burun akıntısı vardı.bu sene 1ay önce yıne sureklı olarak akıntı olmaya başladı 1haftaya yakındır belirli sürelerle kuru öksürük var.doktora gittim alerjik rinit ve belkide astım olma ihtimali var dedi.astım belırtılerını araştırdım hepsi bır haftaya yakındır bende var.tutkallı bır ortamda calışıyorum ve 4 aydır tozlu rutubetlı vb. bır yerde bır sure ıkamet ettım.sıgara kullanmıyorum.yaşım 29.annemdede astım var iğne tedavisinin iyi geldigini söyledi.çörekotu tedavisinede baş vuracagım bunun dışında yeni başlayan bu rahatsızlıgıma tavsiyeleriniz olurmu

  • SUSKUN diyor ki:

   ekinezya çayı yapabilirsiniz 1 çay kaşığı ekinezya otunu 1 fincana atıp üzerine kaynamış su döküp 5 dk demleyin günde 2 yada 3 kez tekrarlayın 10 gün ara verip tekrar yapın 3 gün iinde geçmeyen öksürüğünüz geçecek…keçi boynuzuda faydalıdır kaynatıp suyunu için şeker ilavesi yapmadan devamlı kullanabilirsiniz..benim oğlumda 6 yaşında alerjik astım tedavisi görüyor ilaçların yanı sıra bunları ve başka birkaç yöntemi uyguluyorum öksürüğe faydası var geçmiş olsun

 4. Anonim diyor ki:

  SIFA VERSIN ALLAH HEPINIZE

 5. Hatice diyor ki:

  merhaba hocam bana geçen yıl alerjik astım tanısı konuldu
  bu yüzden hayatım zehroldu.aniden başlayan şiddetli öksürük nefes tıkanıklıgı ve bogazımda bişey dügümleniyor
  gibi.ventolin etki etmiyor.
  kullandıgım ilaçlar çok geç tesir ediyor bırakıncada tekrar başlıyor.öksürük yüzünden hiç bir ortama giremez oldum
  geceleri uyuyamıyorum.
  lütfen yardım edin.ne yapmalıyım?

 6. Anonim diyor ki:

  hocam ben de 15yıldır astım hastasıyım. acaba çörekotunu kullansam rahatsızlığım hafifler mi?

 7. Mehmet diyor ki:

  Mrb Hocam astım teşhisi konalı 2 ay oldu.32 yaşındayım.Kendimi bildim bileli her kış hastayım.Klimalı ortam ve sıcak ortamda öksürük ve arkasından kusma krizi geliyor.1.5 yıl önce ayrıca anevrizma haştalığı geçirdiğim için coraspirin kullanıyorum sürekli kullanınca astım tetiklediğini duydum.En son gittiğim Göğüs Hastalıkları Uzmanı sürekli kullandığım ilçların metabolizmamı bozduğunu söyledi. Şuanda ventolin inhaler mavi 100mcg, ventofor Combi 12 mcg-400 mcg kullanıyorum.Günde 1 paket sigara içiyorum.Sigara bırakma yöntemlerinin hepsini deniyorum.Acil tavsiyelerinizi bekliyorum.Teşekkürler

  • Editör diyor ki:

   Mehmet Bey. Sitemizdeki bu yazı Zaman Gazetesi’nden alınmıştır. Dolayısıyla bu tür sorulara cevap verebilmemiz mümkün değildir. Fakat aynı hastalıktan muzdarip okuyucularımız size tavsiyelerde bulunabilirler. Allah şifa versin.

 8. mahmut karagöz diyor ki:

  bende KOAH var her üç ayda bir bir çuval ilaçla eve dönmekten bıktımson bir yıldır bütün yaptığım şu sabah açkarnına 1 çay kaşığı dövülmüş zencefil( günlük 3 gramı geçmemek gerekir)1 çay kaşığı dövülmüş çörekotu,,, 1 yıldır doktora gitmiyorum ve ilaç almıyorum ne ciğerlerimde hırıltı kaldı ne de rahtsız edici bir hastalık sadece kontrol için aynı doktora gittim ismi A.G.ciğerlerimi dinledi ve bana şunu dedi sana artık ilaç gerekmez…zencefil ile çörekotuna devam et ciğerlerin mükemmel durumda,,,bütün KOAH hastalarına tavsiye ederim kullanın ama bana mutlaka dua edin

  • Anonim diyor ki:

   allah razı olsun sizdennn kardeşimm…..

  • Anonim diyor ki:

   mehmet bey öncelikle adınıza sevindim koahtan kurtulduğunuz için.kaç yaşındasınız ve sigara içiyormuydunuz çünkü bende aynı sizin gibiyim sigarayıda bıraktım hiç değişiklik yok raporlu ilaçlar kullanıyorum ama nereye kadar.dediklerinizi aynen uygulayacağım inşallah faydalı olur.selamlar.

  • kejanlı diyor ki:

   ALLAH c.c. razı olsun sizden. babamda KOAH hastalığı başlamış. tavsiyenizi uygulatacağım canım babama. sizi de inşaALLAH hiç unutmayacağım dualarımda.

  • SUSKUN diyor ki:

   mrhb bu yöntemi çocuklarda uygulayabiliyormuyuz cevaplarsanız sevinirim

  • SUSKUN diyor ki:

   birde zencefil ve çörek otunu aynı anda sade olarakmı kullandunız yoksa bal karışımı ilemi çocuğumda uygulamak istiyorum oda alerjik astım farklı yollarda denedim faydalı oluyor belki sizin yazdıklarınızdan daha çok fayda görürüz teşekkür ederim allah şifa versin

  • rihle diyor ki:

   Zencefil kuru mu yaş mi keske onuda yaziverse idiniz

 9. hamza diyor ki:

  merhaba hocam nişanlım alerjik astım ve Antalyada yaşıyor.küçükken epey tedavi görmüşş ara ara tıkanmalar oluyormuş ama bu yaz çok kötü olmuş krizlere girmiş şimdi tedavi görüyor ama tıkanmalar devam ediyor.Keisn bir çözümü varmı astımın? Evliligimizi etkiler mi aceba?Nasıl önlem almalıyım neler yapmalıyım?

  • Editör diyor ki:

   Hamza Bey. Sitemizdeki bu yazı Zaman Gazetesi’nden alınmıştır. Dolayısıyla bu tür sorulara cevap verebilmemiz mümkün değildir. Fakat aynı hastalıktan muzdarip okuyucularımız size tavsiyelerde bulunabilirler. Allah nişanlınıza şifa versin.

  • bbbb diyor ki:

   bende bir alerjik astım hastasıyım 10 yıldır. aslında bir tedavi yolu var oda aşı uzun bir dönem ayırmak gerekiyo 8 ay haf-tada 1 kez hastanede alerji aşısı olunuyor sonrada 2 haftada bir gidiliyo toplam 4 yıl sürüyo ama kesin çözüm olduğunu söyleniyor ben bu tedaviye başlıycam .tavsiye ederim

 10. isimsiz diyor ki:

  ben çocukluğumdan beri çok sık üst solunum yollarından hastalanıyorum.7 yıldır öksürükte var.Göğüs hst. Kbb gezerken allerjik astım dediler bu yıl.Çok ilaç kullanıyorum.Vücut direncimde zayıf olunca ufak birşey hemen beni hasta ediyor.Kronik faranjit, allerjik astım, hipotiroid var.33 yaşındayım.Bana ne önerirsiniz?
  Çörek otunun faydasına inandığım için evde kendim çörek otunu rondodan geçirip hemen üzerine bal koyuyorum.üzerine toz zencefil ve kekik karıştırıp hergün yemeye çalışıyorum.Faydası olurmu?Ya da başka ne yapabilirim?

 11. Anonim diyor ki:

  ben ventolinden bir fayda görmedim. FOSTER kullanmaya başladıktan sonra neredeyse astımlı olduğumu unuttum. mesut kardeşime tavsiyem doktouna danışarak alması.

 12. gökşin diyor ki:

  benim oğlum bir buçuk yaşında ve alerjik astım teşhisi konuldu.acaba bizde kullanabilirmiyiz.kullanabilirsek ne kadar ve nasıl?

 13. mesut diyor ki:

  merhaba hocam bende devamlı burun akıntısı yaşıyordum çok sıkıntılı geçti gençliğim bu durum öz güvenimi mahvetti .sonra cetryn diye bir ilaçla tanıştım ve ilk başlarda günde iki adet içmeye başladım sonra ilerleyen zamanlarda bire düşürdüm daha sonra yarıma daha sonra haftada iki yarıma şu andada kullandığım yok ama allah a şükür iyiyim .yine sizin dediğiniz yöntemi deneyeyimi.bilgileriniz için çok sağolun

 14. abbas cansever diyor ki:

  selam hocam bana yardım cı olurmusunuz cok aşırı ilac alıyorum ne olacak halim

 15. mesut diyor ki:

  nerden baksam 10 yıldır hastayım ve göğüs ağrısı sürekli var şiddetli şekilde nefes darlığı cabası bazen 2-3 gün uyuyamıyorum dr. bana ventolin verdi ama faydası az yaşımda 39 artı kanda tigresit % 500 çıktı nasıl yaparım ???

Yorum Yazın