Rögar (lugar değil) arızası

Rögar (lugar değil) arızası

8 yıldır apartman yöneticisiyim. Apartmanımız daha 10 yaşında fakat ben yönetici olduğumdan beri devam edegelen kronik bir problemi var. Apartmanın kanalizasyon borusu senede 1-2 kere tıkanıyor ve bahçedeki rögardan çalışılarak açtırılması gerekiyor.

Başlığı “Rögar (lugar değil) arızası” diye attım çünkü bu yazıyı yazmaya başlayana dek kulaktan dolma olarak “rögar”a “lugar” diyordum. Internetten doğru yazılışını araştırdığımda karşıma “rögar” çıktı.

Anlamı: Kanalizasyona bakım ve onarım için açılan zemin düzeyinde kapağı bulunan kuyu, pis su bacası.

Apartman yöneticisi iseniz veya apartmanınızın kanalizasyon borularında tıkanma oluyorsa bu yazıyı sonuna kadar okuyun çünkü benim yaşadıklarım belki sizin probleminiz için de bir çözüm yolu olabilir.

Eylül başında apartman nüfusunun artması ve yağmurların da başlamasıyla kanalizasyon borumuz yine tıkandı ve apartmanın bodrumuna pis sular sızmaya başladı. Dayanılmaz hale gelen koku yüzünden Kadıköy İSKİ’yi aradım ve tıkalı borunun açılması için ekip gönderilmesini istedim.

Burada apartman yöneticilerine bir bilgi vermek istiyorum. Daha önceleri tıkanıklık olduğunda apartman görevlimiz tanıdığı birkaç arkadaşını getiriyor ve uzun demir bir çubuğu rögardan kanala doğru sokup tıkanıklığı açıyorlardı. Fakat bu bize en az 50 TL’ye maloluyordu ve kanal tam olarak açılmıyordu. Daha sonradan öğrendim ki İSKİ bu hizmeti bedava veriyormuş. Fakat kanal açma çalışmasının üzerinden 30 gün geçmeden ikinci defa çağırırsanız ücretli geliyorlar. Bu arada hizmet bedava ama gelen İSKİ çalışanları sizin kirli kalıntılarınızla haşır neşir olduklarından psikolojik olarak bahşiş verme ihtiyacı hissediyorsunuz ama 20 TL civarında bir bahşiş genelde yeterli oluyor.

Neyse gelelim hikayemize. Ekip geldi ve her zaman olduğu gibi rögar kapağını kaldırıp delikten kanala doğru basınçlı su ile bir hortum saldı fakat tıkanıklık açılmadı. Bunun üzerine hortumun nereye kadar gidebildiği ölçüldü ve tıkanıklığın bahçe duvarının dışında, kaldırım civarında olduğu tespit edildi.

Çalışmayı yapan arkadaş, asfalta kadar olan tıkanıklıkların apartmanın sorumluluğunda olduğunu, kaldırımı kazdırıp künke ulaşmamamızı ve ulaşınca da kendilerine haber vermemizi istedi.

Hemen apartman görevlimizi aradım. O da bir arkadaşı ile gelerek 3 saat içinde künke ulaşmayı başardı fakat bir problem vardı. Apartman duvarından asfalta kadar giden kısımdaki künk kırılmıştı.

İSKİ’yi tekrar aradım ve durumu bildirdim. Ertesi gün ekip tekrar geldi fakat bu arada çukur gelen atık sularla bir miktar dolmuş olduğu için suyu boşalttırmamızı istediler ve hiçbir şey yapmadan gittiler.

Bunun üzerine uygun boyda bir pimaş alıp kırılan künkten dolayı oluşan boşluğu kapatmaya karar verdik ama kaldırım bitiminden sonraki tesisatın durumunu göremediğimiz için bu çözümden vazgeçtik çünkü yapacağımız iş kronik olan problemimizi kesin olarak çözmeye yetmeyecekti.

Tekrar İSKİ’yi aradım ve ulaşabildiğim bir mühendise böyle bir durumda arızayı tamir etme sorumluluğunun kimde olduğunu sordum. Verilen cevap şöyleydi: “Siz yarın buraya gelin. Bir plan çizelim. Ardından belediyeye gidip asfalt parası yatırırsınız ve biz apartmandan ana kanala kadar olan tesisatınızı yenileriz.”

Ertesi gün öğleden sonra İSKİ’ye gittim. Mühendis arkadaş dediği gibi bir kroki çizdi ve 1 metre kaldırım ve 5 metre asfalt kazılacağını hesapladı. Başka bir arkadaş bu krokiden kazı ruhsatnamesi hazırladı ve belediyeye, İGDAŞ’a, AYEDAŞ’a ve Türk Telekom’a onaylatmam için bana uzattı.

Sadece belediyeye gidip para yatıracağımı ve işin biteceğini düşünürken 3 yerden daha onay almam gerektiğini duyunca oruçlu başımdan aşağı kaynar sular döküldü. Arkadaşa bu üç kurumun hangi müdürlüklerinden onay alabileceğimi sordum. Kesin bir cevap veremedi ama şansımı Kadıköy’deki AYEDAŞ’tan başlayarak denememi önerdi.

Kadıköy İSKİ’den, Kadıköy AYEDAŞ’a hızlı adımlarla yürüdüm ve neyse ki işin AYEDAŞ bacağını orada hallettim. Hemen yandaki İGDAŞ veznesindeki memurdan da yetkili İGDAŞ müdürlüğünün adresini aldım ve 2-3 sokak aşağıdaki Telekom binasına yöneldim. En üst kata uflaya puflaya çıktıktan sonra ilgili memurdan aldığım cevap bizim bölgeye Erenköy Telekom’un baktığı oldu.

Bir taksiye atlayıp Erenköy Telekom’un yolunu tuttum fakat oradaki arkadaştan bu konuda yetkili müdürlüğün İçerenköy’de olduğunu öğrendim. Önce İçerenköy Telekom, ardından Bayar Caddesi’ndeki İGDAŞ’tan gerekli imzaları aldığımda iftar vakti yaklaşmış ve belediye işi ertesi güne kalmıştı.

Ertesi gün belediyeye gidip önce ödenecek asfalt parası için hesaplama yaptırdım. 1 metre kaldırım ve 5 metre asfalt için 670 TL masraf çıkardılar. Üzerine bir de %50 teminat eklediklerinde ödenecek tutar yaklaşık 1.000 TL çıktı. Ödenen 330 TL teminatı iş bittikten 6 ay sonra makbuzla gelip geri alabileceğimi söylediler.

Ödemeyi yapıp belediyeden de onayımı aldıktan sonra kazı ruhsatını İSKİ’ye teslim ettim.

Ertesi gün İSKİ ekibi geldi ve apartman duvarından ana kanala kadar yeni bir tesisat döşediler. Bir hafta sonra da kazılan yer asfaltlandı. Bu vesileyle verdiği tüm sözlerde duran İSKİ mühendisi Ahmet Cüneyt Bey’e de teşekkürlerimi sunuyorum.

Bu tecrübeyle gördüm ki devlet kuruluşlarının işleyişinde gözle görülür bir iyileşme var fakat aralarındaki koordinasyon tam sağlanamadığından bürokrasi hâlâ devam ediyor.

Umarım benim yaşadığım bu tecrübe, başkalarının kanalizasyon problemini daha kolay halletmesine vesile olur.

Tazetaze.comToplam 2 Yorum Var

  1. Mutmaine diyor ki:

    Eğer evinizde borulardan kaynaklı arıza çıkarsa , yaparız ama 300TL alırız diyenlere sakın inanmayın , işi ehline verin araştırın

  2. irfan diyor ki:

    türktelekom lögar kapakları çok güvensiz yaya yolunda bulunan lögarlar insanlar gecince kapak kayıyor haliyle içine düşüyorlar ben etrafına beton attım ama gelen arıza ekibi kırıyor arızasını gideriyor çekip gidiyor umrundamı nasıl olsa onun canı yanmıyor siz yetkililerden yardım bekliyorum inşallah saygılarımla Adres kazımkarabekir Mah.2052.sokak No.32 binanın önü ve digerleri ETİMESGUT/ANKARA

Yorum Yazın