Nüfus cüzdanı veya ehliyet kaybolursa

Nüfus cüzdanı veya ehliyet kaybolursa

Ehliyetini kaybeden ne yapmalı?

İlk yapmanız gereken şey trafik şube müdürlüğüne gidip başvurmanız. Ama belirtelim şahsen başvurmanız gerekiyor, vekâlet olmuyor. Yanınızda getireceğiniz üç adet fotoğraf ve nüfus cüzdanınızla işleminizi hemen başlatıyorsunuz. Nüfus cüzdanında TC kimlik numarasının olması önemli, başka türlü devlet dairelerinde işlem yapılmıyor. Ehliyet kaybetmenin bir cezası yok, yalnızca 63 lira kart parası ödüyorsunuz. İstanbul Emniyet Müdürlüğü Trafik Tescil Şube Müdürü Erkin Adalar vatandaşlarımızın kayıp ehliyet çıkarma işlemini çok zor gördüğünü ancak 24 saat içerisinde yeni ehliyetin verildiğini söylüyor. Yeni ehliyet, sizin adınıza yeni sicil numaralı bir ehliyet olacağı için eskisinin hükmü kalmıyor. Yani eski ehliyetinizi biri kullansa ve suça karışsa bile polis sisteminden sorgulandığında ortaya çıkıyor.

Nüfus cüzdanı kaybolursa ne yapmalı?

Muhtarlıktan aldığınız nüfus cüzdan talep belgesiyle ve kimliğinizi belgeleyen ehliyet, pasaport, memur cüzdanı gibi bir belgeyle nüfus müdürlüğüne gittiğinizde 3 dakikada yeni nüfus cüzdanınıza kavuşuyorsunuz. Eğer evlilik gibi sebeplerle kimliğinizi yenilemek istiyorsanız muhtarlıktan herhangi bir belge almanıza da gerek yok. Nüfus cüzdanı kaybetmenin 63 liralık bir cezası var. Bunu da Maliye’ye ödüyorsunuz. Küçük bir tüyo verelim, eğer ödemeyi peşin yaparsanız cezanın dörtte üçü alınıyor.

Gazeteye ilan vermek gerekir mi?

Nüfus cüzdanı, ehliyet gibi belgeler kaybedildiğinde yanlış yerlerde kullanılması ihtimaline karşılık kaybedildiğine dair gazeteye ilan verilir. Bunun ne kadar gerekli olduğunu İstanbul İl Nüfus ve Vatandaşlık Müdürü Mehmet Güngör’e sorduk. Müdürlüğün vatandaşlardan bir talebi yokmuş. Hükmi bir değeri de yok. Güngör bunun yerine hüviyet cüzdanı kaybolduğunda vergi dairelerine bilgi vermenin daha faydalı olacağını söylüyor. Çünkü buraya bildirildiğinde yapılacak herhangi sahte bir işlemde vergi dairesi hemen fark edecek ve engelleyecektir.

ZamanToplam 28 Yorum Var

 1. aydin arslan diyor ki:

  25.04.2014 tarihinde ehliyetimmi kaybettim başka şehirde
  Ne yapmaliyim

 2. serdar akdeniz diyor ki:

  kimlimi kaybettim başka ildeyim şuan kimlimi herhangi bir ilimizden çıkarabiliyozmu bilgilendirimisiniz acil

 3. Anonim diyor ki:

  Ehliyet Kaybolunca, sürüş yetenekleri de bir yenisini çıkarana kadar kayıp mı oluyor funda hanım…

 4. özGüR diyor ki:

  fUnDA HANIM kendı çapınızca bıseyler söyledıgınızı zannedıyorsunuz ben serwıscılık yapıyorum ehlıyetım kayboLdu (ceza yok puan dusme yok alkollu arac kullanma yok ) bunların hıcbırı yok sadece kayboldu sankı bunları yapmısım gıbı arac kullanmasın demek ne demek ne yanı 10 15 GUN ARABam yatcakMI bENIM SANKı bır suç işlemısım gıbı bos konusMAnın anlamı yoK.

 5. funda diyor ki:

  bence ehliyetini kay beden yeni birtane alana kadar ehliyetsiz araba sürmemeli yani bu herkes için iyi olur diye düşünüyorum umarım sizde bana hak veririsiniz yani

Yorum Yazın