Müezzin: Diyanet uyumlu namaz vakitleri

Müezzin: Diyanet uyumlu namaz vakitleri

İnternet’te namaz vakitlerini hesaplayan birçok program mevcut. Bu programları kullanarak isterseniz bilgisayarınızda, isterseniz cep telefonunuzda bulunduğunuz şehrin namaz vakitlerini öğrenebiliyorsunuz.

Diyanet İşleri Başkanlığı da birçok şehrin namaz vakitlerini web sitesinden yayınlıyor. İnternet’ten bulacağınız namaz vakti hesaplayan programlar Türkiye için genelde Diyanet’in vakitlerine yakın sonuçlar verseler de özellikle 45 derece enlemin üzerindeki şehirler için Diyanet ile uyumlu değiller.

Bu programlardan Diyanet ile tam uyumlu olanlar vakitleri hesaplamak yerine Diyanet’in sitesine bağlanıp indirdikleri vakitleri kullanıyorlar. Eğer İnternet bağlantınız yoksa veya programın şehir listesinde olmayan bir şehrin vakitlerini öğrenmek istiyorsanız bu programlar size yardımcı olamıyor.

HomeMade Software tarafından geliştirilen Müezzin isimli program ise namaz vakitlerini Diyanet ile uyumlu olarak hesaplıyor ve çalışmak için Internet bağlantısı gerektirmiyor.

  Müezzin 1.2 Kuruluş Dosyası (15,1 MiB, 12.690 defa indirildi)

'Namaz Vakitleri' sayfası

'Namaz Vakitleri' sayfası

Bulunduğunuz şehir, programın şehir listesinde mevcut ise listeden seçip namaz vakitlerini görebiliyorsunuz. Listede olmayan şehirler için enlem ve boylam bilgilerini programa girdiğinizde Diyanet uyumlu namaz vakitlerini hesaplatabiliyorsunuz.

'Ayarlar' sayfası

'Ayarlar' sayfası

Program isterseniz namaz vakitlerinde ezan okuyor ve vakit yaklaştığında sizi uyarıyor. Ayrıca bir sonraki vaktin girmesine ne kadar süre kaldığını geri sayım penceresi üzerinden izleyebiliyorsunuz.

Geri sayım penceresi

Geri sayım penceresi

Programın içinde verilen hicri tarihler 2009-2015 yılları için Diyanet ile uyumlu.

Programa yeni ezan ve uyarı sesleri eklemek

Programla yüklü gelen ezan ve uyarı seslerinden başka ses dosyaları kullanmak isterseniz bu seslere ait mp3, wav veya ogg formatlı dosyaları programın kurulduğu klasördeki Ezan isimli klasöre kopyalayın. Daha sonra program açıksa kapatıp tekrar başlatın. Ayarlar bölümünde ezan ve uyarı sesi olarak bu dosyaları da seçebildiğinizi göreceksiniz.

Programın bilinen eksiklikleri

Programın hesaplama algoritması, 880 adet şehir için www.diyanet.gov.tr sitesinde verilen aylık namaz vakitleri ile karşılaştırılarak test edilmiş ve Türkiye için en fazla 1 dakika, diğer ülkeler için ise en fazla 3 dakika hata ile doğru çalıştığı gözlenmiştir.

43-45 derece arası kuzey enlemleri arasında Haziran ve Temmuz aylarında yatsı vakitleri Diyanet verilerinden farklı hesaplanmaktadır. Diyanet İşleri Başkanlığı’ndan konu ile ilgili bilgi alınabilirse bu hata sonraki sürümlerde düzeltilecektir.

Windows 7′de bazı hicri tarihler yanlış hesaplanmaktadır. Bu hata sonraki sürümlerde düzeltilecektir.

Programı indirin

Programı aşağıdaki bağlantıyı kullanarak indirebilirsiniz.

  Müezzin 1.2 Kuruluş Dosyası (15,1 MiB, 12.690 defa indirildi)

“Yapılandırma sistemi başlatılamadı” hatası

Program başlarken “Yapılandırma sistemi başlatılamadı” hatası alan Windows 7 kullanıcıları aşağıdaki yöntemi deneyebilirler:

Windows Başlat menüsünde “Donatılar” bölümü altındaki “Komut İstemcisi” simgesine tıklayın.

Aşağıdaki komutun tamamını seçerek kopyalayın, gelen siyah ekrana yapıştırın (komut istemcisi penceresi üzerine fare ile sağ tıklayın ve “Yapıştır”ı seçin) ve Enter’a basın:

ren "C:\Users\%USERNAME%\AppData\Local\HomeMade_Software" HomeMade_SoftwareX

(Komut ren ile başlayıp HomeMade_SoftwareX ile bitmektedir. Enter’a bastıktan herhangi bir hata mesajı gelmemesi gerekmektedir.)

Örnek ekran görüntüsü aşağıdadır:

cprompt

Windows XP kullanıcıları aşağıdaki komutu kullanarak bu hatayı düzeltebilirler.

ren "C:\Documents and Settings\%USERNAME%\Local Settings\Application Data\Homemade_Software" Homemade_SoftwareX

Yorumlarınızı bekliyoruz

Programla ilgili görüşlerinizi ve bulduğunuz hataları aşağıdaki yorum bölümünden bizimle paylaşmanızı rica ediyoruz.

Tazetaze.comToplam 258 Yorum Var

 1. İbrahim KARAKAYA diyor ki:

  sayın yetkili programınızı yıllardır kullanıyorum fakat bir türlü
  diyanet işleri başkanlığı takvimi ile uyuşmuyor enlem boylam giriyorum yinede4 tutmuyor vakitler acaba diyanet uyumlu olabilmesi için yapmam gerkeken nedir
  SAYGILARIMLA

  • Editör diyor ki:

   Diyanetin karşılaştırdığınız yere ait kullandığı enlem ve boylamı aynen girmeniz gerekir fakat maalesef Diyanet kullandığı enlem ve boylam bilgilerini paylaşmıyor.

 2. İBRAHİM KARAKAYA diyor ki:

  sayın yetkili microsoft security essentials virüs koruma programı yıllardır kullandığım müezzin programını siliyor ne yaptımsa izinlerini verdim programı dışlananlara verdim olmuyor yardımcı olursanız sevinirim

  • Editör diyor ki:

   Programın klasörünü dışlananlara eklemeyi denediniz mi?

 3. osman diyor ki:

  Allah razı olsun.Başka programa ihtiyaç yok.

 4. Feridun diyor ki:

  Es Selam,Win10 a kurdum.Sorunsuz bir şekilde çalışıyor.Emeğinize yüreğinize sağlık.Allah razı olsun.Allah size mükafat olarak bol bol hayr versin.Bereket versin sağlık ve afiyet versin.Allaha emanet olun.

 5. ali diyor ki:

  saatin yanındaki program kabe simgesinin üzerine gelince vaktin çıkmasına kalan zamanı gösterebilir mi .şu anda müezzin yazıyor.

 6. yusuf diyor ki:

  windows7 de sürekli hata veriyor

 7. profesyonal programcı diyor ki:

  BEN BUNUN GIBI PROGRAM YAPIYORUM BU PROGRAMI INDIRDIM AMA DIYANETTEN KARSILASTIRDIM İMSAĞI FALAN 11 CIVARINDA GOSTERIYOR ORADA DA 5 GIBI GOSTERIYOR INTERNETIM VAR AMA YANLIS BIRSEY MI YAPMISIN BEN CEVAPŞARSANIZ SEVINIRIM

 8. engin diyor ki:

  S.A. şeffaflık ayarı kaldırılmış, geri sayım eklentisi kaldırılmış. lütfen yardım.

 9. Halit diyor ki:

  Diyanet ezan vakitleri tam olarak nasil hesapliyor? (Dereceler filan)
  Hic bir yerde bulamadim. Muezzin programi bunu nasil basariyor? insAllah bizimle bunu paylasirsiniz. Beni ve eminim bir cok kisiyi mutlu edersiniz! :)

 10. özkan diyor ki:

  Programınızı yıllardır beğenerek kullanıyorum. Emeğinize sağlık. Yeni sürümü çıkmış mı diye de sürekli bu sayfayı takip ederim. Keşke birkaç rötuş ile yazılımı iyileştirmeyi sürdürseniz. Benim şöyle bir sorunum var. Laptop ile harici bir ekrana bağladığımda 1980×1200 çözünürlükte zaman sayacı düzgün görünürken, eve gelip laptopun kendi ekranıyla çalışmak istediğimde zaman sayacı muhtemelen konum olarak taskbarın altında kaldığından (çözünürlük farkından ötürü) hiçbir şekilde görüntülenmiyor. Programı kapatıp açmak, ayarlardan zaman sayacını deaktif/aktif etmek gibi çözümler de fayda etmiyor. Bu konuda bir öneriniz olabilir mi? Saygılar.

  • Editör diyor ki:

   Problemin teşhisini güzel koymuşsunuz fakat yeni bir sürüm ile düzeltilmeden kalıcı bir çözümü yok malesef.

   Programın tanıtımında bulunan “Yapılandırma sistemi başlatılamadı hatası” altında anlatılanları uygularsanız zaman sayacı geri gelecektir fakat diğer tüm ayarlarınız da default değerlere dönecektir.

   Sonucu bizimle de paylaşırsanız sevinirim.

  • özkan diyor ki:

   Her gün işyerimdeki monitörü kullanmamdan ötürü ne yazık ki bu öneriyi uygulayamam. Aynı ayarları tekrar tekrar yapmak durumunda kalmak -çözüm üretecek olsa bile- mantıklı olmayacaktır. Umarım yeni bir sürüm üretmeme kararınızı tekrar gözden geçirir ve bu tür küçük öneri de göz önüne alarak, zaten çok sevilen ve yıllardır güncellenmeyen uygulamanızı mükemmel bir hale getirirsiniz. Allah razı olsun.

  • özkan diyor ki:

   Programın tanıtımında bulunan “Yapılandırma sistemi başlatılamadı hatası” altında anlatılanları uyguladım ancak maalesef sonuç değişmedi, sayaç diye gözükmüyor. Tüm ayarların sıfırlanması nedeniyle kullanılabilir bir yöntem olmamasına rağmen bugün sorun yaşayınca deneyeyim dedim ama sonuç başarısız :(

 11. Anonim diyor ki:

  trojan uyarısına sebep oluyor

 12. ali diyor ki:

  Diyanetteki tum ulkeler/sehirler maalesef programda yok

Yorum Yazın