- Tazetaze.com - http://www.tazetaze.com -

Müezzin: Diyanet uyumlu namaz vakitleri

Posted By Editör On 09 Mart 2010 @ 17:00 In Yazılım | 258 Comments

İnternet’te namaz vakitlerini hesaplayan birçok program mevcut. Bu programları kullanarak isterseniz bilgisayarınızda, isterseniz cep telefonunuzda bulunduğunuz şehrin namaz vakitlerini öğrenebiliyorsunuz.

Diyanet İşleri Başkanlığı da birçok şehrin namaz vakitlerini web sitesinden yayınlıyor. İnternet’ten bulacağınız namaz vakti hesaplayan programlar Türkiye için genelde Diyanet’in vakitlerine yakın sonuçlar verseler de özellikle 45 derece enlemin üzerindeki şehirler için Diyanet ile uyumlu değiller.

Bu programlardan Diyanet ile tam uyumlu olanlar vakitleri hesaplamak yerine Diyanet’in sitesine bağlanıp indirdikleri vakitleri kullanıyorlar. Eğer İnternet bağlantınız yoksa veya programın şehir listesinde olmayan bir şehrin vakitlerini öğrenmek istiyorsanız bu programlar size yardımcı olamıyor.

HomeMade Software tarafından geliştirilen Müezzin isimli program ise namaz vakitlerini Diyanet ile uyumlu olarak hesaplıyor ve çalışmak için Internet bağlantısı gerektirmiyor.

  Müezzin 1.2 Kuruluş Dosyası [1] (15,1 MiB, 12.424 defa indirildi)

'Namaz Vakitleri' sayfası

'Namaz Vakitleri' sayfası

Bulunduğunuz şehir, programın şehir listesinde mevcut ise listeden seçip namaz vakitlerini görebiliyorsunuz. Listede olmayan şehirler için enlem ve boylam bilgilerini programa girdiğinizde Diyanet uyumlu namaz vakitlerini hesaplatabiliyorsunuz.

'Ayarlar' sayfası

'Ayarlar' sayfası

Program isterseniz namaz vakitlerinde ezan okuyor ve vakit yaklaştığında sizi uyarıyor. Ayrıca bir sonraki vaktin girmesine ne kadar süre kaldığını geri sayım penceresi üzerinden izleyebiliyorsunuz.

Geri sayım penceresi

Geri sayım penceresi

Programın içinde verilen hicri tarihler 2009-2015 yılları için Diyanet ile uyumlu.

Programa yeni ezan ve uyarı sesleri eklemek

Programla yüklü gelen ezan ve uyarı seslerinden başka ses dosyaları kullanmak isterseniz bu seslere ait mp3, wav veya ogg formatlı dosyaları programın kurulduğu klasördeki Ezan isimli klasöre kopyalayın. Daha sonra program açıksa kapatıp tekrar başlatın. Ayarlar bölümünde ezan ve uyarı sesi olarak bu dosyaları da seçebildiğinizi göreceksiniz.

Programın bilinen eksiklikleri

Programın hesaplama algoritması, 880 adet şehir için www.diyanet.gov.tr [2] sitesinde verilen aylık namaz vakitleri ile karşılaştırılarak test edilmiş ve Türkiye için en fazla 1 dakika, diğer ülkeler için ise en fazla 3 dakika hata ile doğru çalıştığı gözlenmiştir.

43-45 derece arası kuzey enlemleri arasında Haziran ve Temmuz aylarında yatsı vakitleri Diyanet verilerinden farklı hesaplanmaktadır. Diyanet İşleri Başkanlığı’ndan konu ile ilgili bilgi alınabilirse bu hata sonraki sürümlerde düzeltilecektir.

Windows 7′de bazı hicri tarihler yanlış hesaplanmaktadır. Bu hata sonraki sürümlerde düzeltilecektir.

Programı indirin

Programı aşağıdaki bağlantıyı kullanarak indirebilirsiniz.

  Müezzin 1.2 Kuruluş Dosyası [1] (15,1 MiB, 12.424 defa indirildi)

“Yapılandırma sistemi başlatılamadı” hatası

Program başlarken “Yapılandırma sistemi başlatılamadı” hatası alan Windows 7 kullanıcıları aşağıdaki yöntemi deneyebilirler:

Windows Başlat menüsünde “Donatılar” bölümü altındaki “Komut İstemcisi” simgesine tıklayın.

Aşağıdaki komutun tamamını seçerek kopyalayın, gelen siyah ekrana yapıştırın (komut istemcisi penceresi üzerine fare ile sağ tıklayın ve “Yapıştır”ı seçin) ve Enter’a basın:

ren "C:\Users\%USERNAME%\AppData\Local\HomeMade_Software" HomeMade_SoftwareX

(Komut ren ile başlayıp HomeMade_SoftwareX ile bitmektedir. Enter’a bastıktan herhangi bir hata mesajı gelmemesi gerekmektedir.)

Örnek ekran görüntüsü aşağıdadır:

cprompt

Windows XP kullanıcıları aşağıdaki komutu kullanarak bu hatayı düzeltebilirler.

ren "C:\Documents and Settings\%USERNAME%\Local Settings\Application Data\Homemade_Software" Homemade_SoftwareX

Yorumlarınızı bekliyoruz

Programla ilgili görüşlerinizi ve bulduğunuz hataları aşağıdaki yorum bölümünden bizimle paylaşmanızı rica ediyoruz.

Tazetaze.com


Article printed from Tazetaze.com: http://www.tazetaze.com

URL to article: http://www.tazetaze.com/index.php/2010/03/muezzin/

URLs in this post:

[1] Müezzin 1.2 Kuruluş Dosyası: http://www.tazetaze.com/?dl_id=1

[2] www.diyanet.gov.tr: http://www.diyanet.gov.tr

Copyright © 2009 Tazetaze.com. Tüm hakları saklıdır.